Blog

چیدمان مبلمان منزل ایرانی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای تغییر دکوراسیون داخلی می‌توان انجام داد، چیدمان مبل است. برای این کار باید بتوانید مبل را مطابق اصول، چیدمان کنید. نحوه چیدن انواع مبل متفاوت است و باید با توجه به اندازه فضای داخلی آنها را چیدمان کرد. پس اگر به تازگی مبل خریداری کرده‌اید تا به جای دیگری نقل مکان کرده‌اید، توصیه می‌کنیم با اصول چیدمان مبلمان حتما آشنا شوید.

چیدمان مبلمان مدل سناتور

مبلمان سلطنتی مدل سناتور

 

چیدمان مبلمان منزل شما نشان دهنده سلیقه شما است؛ پس بهتر است که با اصول چیدمان مبلمان اطلاع بیشتری داشته باشید تا بتوانید بهترین دیزاین و چیدمان را برای مبلمان منزل یا محل کارتان داشته باشید. اگر چیدمان مبلمان درست و اصولی باشد هم جذابیت دکوراسیون داخلی بیشتر می‌شود هم استفاده از آنها راحت‌تر است.

مبل کلاسیک مدل آماتیس

چیدمان ست مبل و میز ناهارخوری کلاسیک از اصول خاصی تبعیت می‌کند که با رعایت این اصول می‌توانید دکوراسیون داخلی زیباتری داشته باشید. در ادامه این موارد را نام می بریم:

اصول چیدمان ست مبل و میز ناهارخوری کلاسیک
تعیین کردن نقطه کانونی
تعیین محل رفت و آمد
فاصله بین مبلمان و سایر وسایل منزل
هماهنگی رنگ و مدل مبلمان با وسایل دیگر
توجه به نورپردازی خانه

• تعیین کردن نقطه کانونی: اولین اصول چیدمان مبلمان منزل ایرانی، تعیین کردن نقطه کانونی است. یعنی نقطه‌ای که مرکز توجه در یک فضا است و سایر وسایل حول محور آن قرار می‌گیرند.

• تعیین محل رفت و آمد: نکته بعدی این است که ابتدا باید نیازها و فعالیت‌هایی را که در آن فضا انجام می‌شود را مشخص کنید. چیدمان مبلمان منزل ایرانی، باید به گونه‌ای باشد که رفت‌وآمد در آن راحت باشد.

مبل کلاسیک مدل الینا

• فاصله بین مبلمان و سایر وسایل منزل: مبلمان باید به شکلی چیده شوند که بین اندازه و تعداد مبلمان با اندازه فضا تناسب و هماهنگی وجود داشته باشد.

• هماهنگی رنگ و مدل مبلمان با وسایل دیگر: رنگ‌ها و مدل مبلمان باید با محیط و عناصر داخلی دیگر متناسب باشد. مثلا برای خانه‌هایی که به سبک کلاسیک طراحی شده‌اند، مبل کلاسیک می‌تواند زیبایی بیشتری ایجاد کند.

• توجه به نورپردازی خانه: آخرین نکته در چیدمان مبلمان منزل ایرانی این است که به نورپردازی توجه داشته باشیم؛ زیرا نورپردازی مناسب تاثیر بزرگی می‌تواند روی ظاهر مبلمان داشته باشد.

مبل کلاسیک مدل 507 کاجی

شما می‌توانید با توجه به دکوراسیون داخلی منزلتان هر مدل مبلی که می‌خواهید ائم از مبل سلطنتی، مبل کلاسیک و انواع سرویس خواب را از صنایع چوب سلطان تهیه کنید.

چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل

مسئله دکوراسیون و خرید مبلمان برای پذیرایی مستطیل شکل به خودی خود کار دشواری است. اولین چیزی که باید به آن دقت کنید این است که تعداد مبلمان را باید متناسب با ابعاد فضا انتخاب کنید. یک ست مبل دسته چوبی پنج نفره می‌تواند انتخاب خوبی برای یک پذیرایی مستطیل شکل باشد. برای فضای مستطیلی شکل باید در انتخاب رنگ‌ها و چیدمان آنها کنار هم دقت زیادی به کار ببرید.

مبل کلاسیک مدل آبشاری

استفاده از رنگ‌های‌های روشن فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. سبک مبلمان مناسب فضای کوچک و باریک، سبک مبلمان مدرن و مینمیال است، اگر به این سبک علاقمند نیستید می‌توانید از مبلمان نیمه کلاسیک با طراحی خلوت استفاده کنید. نکته آخر اینکه در یک پذیرایی مستطیل شکل، پارچه‌هایی که برای مبلمان یا به عنوان رومیزی برای میز ناهارخوری استفاده می‌شوند نباید شلوغ و تیره باشند؛ زیرا این پارچه‌ها می‌توانند آرامش فضا را برهم بزنند‌.

مبل کلاسیک مدل آبشاری

چیدمان مبل در پذیرایی مربع

از مهم‌ترین نکاتی که در چیدمان ست مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مربع باید در نظر گرفته شود، تعیین نقطه کانونی و در نظر گرفتن راه دسترسی و رفت‌وآمد به پذیرایی است. اگر فضای پذیرایی بزرگی دارید، می‌توانید با دست باز مبلمان خود را چیدمان کنید.

مبلمان کلاسیک مدل شهرزاد

مبل سلطنتی طرح کلاسیک مدل شهرزاد

در این صورت شما می‌توانید فضای پذیرایی را به ۲ مستطیل کوچک‌تر تقسیم کنید و قسمت دورتر که نقاط دسترسی کمتری دارد را برای مهمانان در نظر بگیرد و در قسمت جلویی که دسترسی بیشتری دارد، مبلمان راحتی را با نقطه کانونی تلویزیون قرار دهید. اگر قصد ندارید دو دست مبل در فضای پذیرایی بچینید، می‌تواند آن را با میز ناهارخوری تکمیل کنید.

ست مبل و میز ناهارخوری مدل ورونا

به این شکل که در فضایی از پذیرایی که دسترسی کمتری دارد یک ست کامل مبل به صورت دایره‌ای بچینید و در کنار آن یک میز ناهارخوری مانند میز ناهارخوری کلاسیک یا میز ناهارخوری سلطنتی قرار دهید. شما در صنایع چوب سلطان می‌توانید مبلمان و میز متناسب با دکوراسیون داخلی منزلتان را خریداری کنید.

مبلمان کلاسیک چوبی مدل ویکتریا

مبلمان کلاسیک مدل ویکتریا

چیدمان مبل و تلویزیون

در چیدمان مبل و تلویزیون با توجه به ابعاد اتاق تفاوت‌هایی وجود دارد. اگر اتاق پذیرایی کوچک باشد چیدمان مبلمان و تلویزیون باید طوری باشد که بتوان از فضا استفاده حداکثری کرد. در این پذیرایی بهتر است بزرگ‌ترین مبل روبه‌روی تلویزیون قرار بگیرد. اگر متراژ اتاق به اندازه‌ای باشد که بتوان از فاصله مبلمان و دیوار استفاده کرد، مبلمان را با فاصله از دیوار قرار دهید در غیر این صورت فاصله چند سانتی‌متری بین مبل و دیوار کافی است.

مبلمان کلاسیک مدل کاتالیا

چیدمان مبلمانتوضیحات
ایجاد فاصله کافی بین مبلمانمهم‌ترین نکته چیدن مبلمان در فضای کوچک، رعایت فاصله کافی میان مبل‌ها است تا هنگام عبور و مرور افراد، مشکلی به وجود نیاید
رعایت تعادل در چیدمان مبلاین مورد بسیار مهم است. شما باید برای هر اسبابی ابعاد مناسب آن را انتخاب کنید. اگر فضای منزل‌تان کم است از مبلمان بزرگ استفاده نکنید.
چیدمان مبلمان در اتاق مربعیدر اتاق مربعی بهترین روش چیدن مبل این است که بزرگ‌ترین مبل را در جهتی قرار دهید که فضای بیشتری دارد و در دو طرف آن میز عسلی قرار دهید.
چیدمان مبلمان در اتاق مستطیلیدر این مدل اتاق‌ها بهتر است مبل دو و سه نفره را روبه‌روی هم بچینید و مبل‌های تک نفره را در سمت راست آنها قرار دهید.

اگر فضای اتاق پذیرایی شما بزرگ است بهتر است آن را تفکیک کنید تا در یک سمت فضای خصوصی برای مهمانان داشته باشید و در سمت دیگر محیط نشیمن خود را خواهید داشت. در انتخاب مبل برای پذیرایی بزرگی اولین اصل را راحتی قرار دهید تا محیط مناسب برای استفاده داشته باشید.

مبل سلطنتی مدل سناتور

مبلمان سلطنتی چوبی مدل سناتور

اصول چیدمان مبلمان در طراحی داخلی

اولین اصل چیدمان مبلمان، ایجاد تعادل است؛ یعنی باید مبل را در طرفین فضا تقسیم کنیم. پس اگر گوشه‌ای از فضا زیاد پر شد باید در گوشه خالی عنصری قرار دهیم تا تعادل ایجاد شود. اصل بعدی، اصل تاکید است که براساس آن باید برای روح بخشیدن به فضا، روی قسمت مهم چیدمان تاکید کنیم.

مبلمان سلطنتی چوبی مدل کاملیا

مبل سلطنتی مدل کاملیا

برای این کار می‌توانیم مبلمان اصلی را به نقطه کانونی منتقل کنیم. اصل بعدی، اصل تضاد است که با کمک می‌کند چیدمان در فضا برجسته‌تر به چشم بیایند. این موضوع باعث می‌شود فضا جذاب‌تر شود.از دیگر اصول مهم، رعایت مقیاس و تناسبات است. براساس این اصل بهتر است مبلمانی انتخاب کنیم که اندازه مبل‌ها با فضا یا مبل‌های دیگر متناسب باشد.

مبلمان سلطنتی چوبی مدل برگذار

مبل سلطنتی مدل برگذار

صحیح ترین چیدمان مبل در منزل

نحوه چیدن مبل تاثیر زیادی بر زیبایی دکوراسیون داخلی منزل دارد. متداول‌ترین روش چیدمان مبل، استفاده از یک کاناپه و دو صندلی تک نفره است. این روش فضا را تقسیم می‌کند و برای اتاق‌های باریک هم کاربردی است. اگر فضای بزرگی دارید، استفاده از دو کاناپه کنار هم و دو صندلی در اندازه‌های متفاوت هم می‌تواند روش خوبی باشد.

مبل سلطنتی چوبی مدل برگذار

مبل سلطنتی مدل برگذار

اگر دو صندلی را در ضلع چهارم قرار دهید فضای زیادی برای رفت‌وآمد هم وجود خواهد داشت. همچنین این ترکیب ظرفیت ۶ تا ۸ نفر را دارد. استفاده از مبلمان جداشونده بزرگ هم برای پذیرایی بزرگ جواب است. این روش برای اینکه همه اعضای خانواده در اتاق پذیرایی راحت باشند و فضای شخصی‌تری داشته باشند مناسب است.

چیدمان مبل اتاق پذیرایی با توجه به اندازه و شکل اتاق

نحوه چیدمان مبلمان در اتاق‌های کوچک و بزرگ و در شکل‌های مختلف متفاوت است. در اتاق‌های بزرگ که پنجره‌های زیادی دارند بهتر است مبلمان در مرکز چیده شوند و روبه‌روی هم قرار بگیرند. فضای اضافی اتاق بهتر است در حومه اتاق نشیمن و نزدیک دیوارها باشد.

مبل سلطنتی چوبی مدل برگذار

مبلمان سلطنتی مدل برگذار

در اتاق‌های کوچک، استفاده از مبلمان ال از بهترین روش‌ها است؛ زیرا به علت نداشتن دسته فضای کمتری به خود اختصاص می‌دهند و ظرفیت بیشتری هم دارند. استفاده از مبلمان ۴ نفره هم در اتاق‌های کوچک متداول است که شامل یک کاناپه و دو صندلی تک نفره هستند که کاناپه روبه‌روی تلویزیون و صندلی‌های تک نفره روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. برای اتاق‌های کوچک، استفاده ار مبلمان کلاسیک و ساده مناسب‌تر است.

مبل سلطنتی چوبی مدل برگذار

مبل سلطنتی مدل برگذار

روش‌ها و ایده‌های مختلف برای چیدمان مبلمان

یک ایده خوب برای چیدمان مبل هم برای اتاق کوچک و هم بزرگ، چیدمان مبل به شکل ال است. برای افزایش زیبایی این روش استفاده از فروش‌های مستطیل شکل مناسب تر است؛ زیرا اگر از فرش مربعی شکل استفاده کنیم ممکن است مقداری از مبل‌ها خارج از فرش قرار بگیرند.یک روش رایج برای چیدمان مبلمان راحتی، چیدن مبلمان به صورت مربعی است.

مبل کلاسیک چوبی مدل سیلور

مبلمان کلاسیک مدل سیلور

شما می‌توانید برای چیدن این مبل‌ها یک میز عسلی وسط قرار دهید و مبلمان را اطراف آن بچینید. برای چیدمان مبلمان کلاسیک، می‌توان از روش‌های مستطیلی، مربعی و ال شکل استفاده کرد.
یک ایده جذاب برای چیدمان مبل کلاسیک، استفاده از اکسسوری‌ها است. همچنین می‌توانید برای زیبایی بیشتر از انواع قاب عکس‌ها روی دیوار استفاده کنید. برای خرید مبلمان کلاسیک و انواع دیگر مبلمان، می‌توانید سری به دنیای متنوع مبلمان صنایع چوب سلطان بزنید.

مبلمان کلاسیک چوبی مدل شهرزاد

مبل سلطنتی طرح کلاسیک مدل شهرزاد

سخن پایانی

در این مقاله شما راجع‌به جدیدترین روش‌های چیدمان مبلمان اطلاعات کسب کردید. اکنون قادرید با توجه به مبل و فضایی که در اختیار دارید، زیباترین طراحی را برای چیدمان مبلمان خود به کار ببرید و جذابیت دکوراسیون داخلی منزلتان را افزایش دهید.
اگر شما هم به دنبال متنوع ‌ترین و جدیدترین مبلمان ائم از مبل کلاسیک، مبل سلطنتی، مبل دسته چوبی و مبل استیل هستید می‌توانید خرید خود را از صنایع چوب سلطان انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟